06-08-2018 | 12:06

До Міністерства юстиції України спрямовано заяву матері дитини про встановлення рішення про стягнення аліментів з боржника, який мешкає у Сполучних Штатах Америки

Відділом судової роботи та міжнародного співробітництва Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 03 серпня 2018 року до Міністерства юстиції України скеровано заяву мешканки м. Кропивницького про встановлення рішення про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини з боржника, який мешкає на території Сполучених Штатів Америки.

Заяву складено у відповідності до вимог Конвенції про міжнародне стягнення аліментів та інших видів сімейного утримання, підписаної у м. Гаазі 23 листопада 2007 року.

Слід зазначити, що метою Конвенції, яка набула чинності для України 01 листопада 2013 року, є забезпечення ефективного міжнародного стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання шляхом створення всеосяжної системи співробітництва між органами Договірних держав, забезпечення доступності заяв, які подаються для винесення рішень про утримання, забезпечення визнання та виконання рішень про утримання, а також передбачення ефективних заходів для негайного виконання рішень про утримання.

Конвенція стосується широкого кола питань, які можуть вирішуватися з метою або у процесі стягнення аліментів за кордоном. Так, особа, яка претендує на отримання аліментів, згідно цієї Конвенції може подати заяву:

  • про визнання або визнання і виконання рішення про стягнення аліментів;
  • про виконання рішення, прийнятого або визнаного в запитуваній Державі (держава, до компетентних органів якої подається заява);
  • про прийняття рішення про стягнення аліментів в запитуваній Державі, коли немає ніякого існуючого рішення (одночасно може порушуватися питання про встановлення батьківства, коли це необхідно);
  • про прийняття рішення про стягнення аліментів в запитуваній Державі, якщо визнання і виконання рішення там неможливе або відмовлено через брак підстав для визнання і виконання;
  • про зміну рішення, винесеного в запитуваній Державі;
  • про зміну рішення, винесеного в іншій державі, ніж запитувана Держава.

Особа, яка сплачує аліменти (боржник) може на підставі Конвенції подати заяву про зміну рішення, винесеного в запитуваній Державі або зміну рішення, винесеного в іншій державі, ніж запитувана Держава.

Також звертаємо увагу, що відповідно до застережень, зроблених Україною до Конвенції, положення Конвенції застосовуються в Україні до зобов'язань про утримання, що виникають з відносин між батьками та дитиною, яка не досягла 18 років.

Крім того, окремі положення Конвенції, зокрема, розділів V «Визнання і виконання» та VIII «Загальні положення», застосовуються в Україні також до зобов’язань про стягнення утримання з батьків на повнолітніх непрацездатних дочку, сина; з батьків на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання, до досягнення ними 23 років; з повнолітніх дочки, сина на непрацездатних батьків; з баби, діда на внуків, які не досягли повноліття; з повнолітніх внуків, правнуків на непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда; з повнолітніх братів, сестер на братів, сестер, які не досягли повноліття, та непрацездатних повнолітніх братів і сестер; з мачухи, вітчима на падчерку, пасинка, які не досягли повноліття; з повнолітніх падчерки, пасинка на непрацездатних мачуху, вітчима.

Додатково інформуємо, що вищезазначена заява є другою, скерованою відділом судової роботи та міжнародного співробітництва до Міністерства юстиції України у 2018 році на підставці Конвенції 2007 року. У лютому до Мінʼюсту було спрямовано аналогічну заяву про стягнення аліментів з боржника, який мешкає в Австрії.